Auto Inspektor

Masz pytanie?

Czekamy na Twój telefon

720 024 024

Inspekcja podstawowa

Weryfikacja i rozkodowanie VIN, ocena stanu nadwozia, wnętrza, stanu technicznego

Inspekcja rozszerzona

Rozszerzona wersja inspekcji podstawowej zawierająca jazdę próbną oraz szczegółowe dane techniczne

Diagnostyka komputerowa

Skanowanie komputera pokładowego samochodu specjalistycznym diagnoskopem

Jak sprawdzić samochód?

1. Kupując auto możesz polować na super okazje, ale rób to z głową!

Okazje to jedna z tych rzeczy, które są powszechnie poszukiwane przez każdego z nas. Pytanie brzmi: jak okazyjnie dokonać zakupu używanego samochodu, który jest sprawny, ładnie się prezentuje a do tego mało kosztuje? - według badań TNS Polska, decydującą rzeczą, dzięki której decydujemy się na zakup samochodu, dla 46% osób jest cena. I tutaj powinna zapalić się nam czerwona lampka – samochód w idealnym stanie i to w niskiej cenie? - nie bądźmy w gorącej wodzie kąpani i dokładnie sprawdźmy przedmiot ogłoszenia. Zazwyczaj bywa tak, że wada samochodu jest dobrze ukryta przez właściciela i nie łatwo dostrzec ją na pierwszy rzut oka. Zastanawiając się nad tym jak sprawdzić samochód, najlepiej udaj się np. do firmy, która zajmuje się sprawdzaniem auta przed zakupem i skorzystaj z pomocy specjalistów.

2. „Fachowiec-amator” jako ekspert

Kim może być „fachowiec-amator”? Może nim być każda osoba, która dokonywała zakupu używanego samochodu już kilka razy. Można uważać, że taka osoba, dzięki „doświadczeniu” zna się na rzeczy, wie jak sprawdzić samochód i może przekazać kilka „cennych wskazówek”. Niektórzy odkryli już dawno „zalety” takiej osoby i jak wynika z badań jest ich aż 53%! Jednak, nie zawsze jest to dobra decyzja. Nikt bowiem nie jest nieomylny i warto zasięgnąć opinii prawdziwego fachowca, a nie wujka, stryjka, sąsiada czy kolegi. Co prawda, specjalista za swoje usługi będzie wołał wynagrodzenie, jednak czasami warto jest zainwestować kilka stówek więcej by potem nie pluć sobie w brodę i nie wystawać co drugi dzień z nowo zakupionym samochodem u mechanika.

3. Ślady, które mogą niepokoić

Zwracanie uwagi na kilka istotnych rzeczy przy zakupie samochodu pozwoli Ci na znalezienie ukrytych wad. Przyjrzyj się karoserii, wejdź do środka, zbadaj wnętrze auta, jego silnik oraz opony.

Kilka cennych wskazówek:

  • Bardzo często sprzedawcy chcą zamaskować zły stan techniczny silnika poprzez jego dokładne umycie. Jeżeli zauważysz, że silnik jest nieskazitelnie czysty powinno to wzbudzić Twoje podejrzenia. Wszelkie ślady wycieków oleju z silnika również nie są mile widziane;
  • Kolizja czołowa często uszkadza silnik i chłodnicę, dlatego jeżeli zauważysz nowe mocowanie chodnicy oraz inne elementy mocujące w komorze silnika, możesz być prawie pewien, że samochód jest po poważnym wypadku;
  • Wnętrze pojazdu jest równie ważne, dlatego zwróć uwagę czy nie ma w nim popękanych plastików, co może świadczyć o większych naprawach;
  • Bardzo częste jest także wystawianie auta na sprzedaż po jego zalaniu. Jeżeli odczuwasz woń stęchlizny możesz być pewny, że takie zdarzenie miało miejsce. Zbyt intensywny zapach w aucie, użycie dezodorantów i odświeżaczy powietrza może być oznaką, że sprzedawca chce ukryć przed Tobą nieprzyjemne zapachy;
  • Korozja dotyka zazwyczaj okolice wlewu paliwa, progi i spód drzwi, dlatego przyjrzyj się tym miejscom bardzo dokładnie;
  • Nieudolną naprawę oraz duże uszkodzenia auta mogą zdradzić przez Tobą niesymetryczne szczeliny pomiędzy elementami karoserii,
  • Warto jest mieć przy sobie miernik grubości lakieru (koszt zakupu to ok. 150zł, koszt wypożyczenia to ok. 20zł). Łatwo sprawdzisz nim ile razy auto było malowane. Jeżeli miernik wskazuje 80-100 mikrometrów w samochodach azjatyckich a 120-150 w samochodach europejskich nie masz się czym martwić. Jeżeli jednak jest to liczba ponad 250 mikrometrów oznacza to, że auto było malowane podwójnie, a liczba 600 mikrometrów to już spora warstwa szpachli i powinieneś rozejrzeć się za innym modelem;
  • Właściciel naraża Cię na dodatkowy koszt, gdy auto posiada opony o głębokości bieżnika mniejszej niż 1,6mm;
  • Warto również zwrócić uwagę na nierównomierne zużycie bieżnika – może to świadczyć o złym cienieniu w ogumieniu lub złej geometrii zawieszenia.

 

4. Obowiązkowa jazda próbna

Jak sprawdzić samochód, nie pomijając najistotniejszych kwestii? - Po prostu się nim przejedź! To najlepszy sposób na to, by sprawdzić czy auto dobrze się prowadzi i czy coś w nim nie szwankuje. Będąc zainteresowanym konkretnym modelem nie kupuj go po 5 minutach! Na oględziny poświęć przynajmniej pół godziny. Wsłuchaj się w dźwięki jakie wydaje auto, sprawdź skrzynię biegów oraz zawieszenie. Wykonaj jazdę próbną zarówno na gładkim asfalcie jak i na wyboistej drodze. Najważniejsze jest jednak to czy auto do Ciebie pasuje i czy spełnia Twoje oczekiwania.

5. Brak książki serwisowej? - to ważna informacja dla Ciebie!

Podczas sprawdzania auta przed zakupem ważne jest także zajrzenie do książki serwisowej. Niestety mało kto o tym pamięta, a zawiera ona istotne dla nas informacje. Możemy dowiedzieć się jakie naprawy przeszło auto oraz kto ich dokonywał. To dokument, dzięki któremu dowiemy się czy właściciel dbał o samochód oraz kiedy były robione okresowe przeglądy. Jeżeli sprzedający nie posiada książki serwisowej warto zastanowić się czy jest on wiarygodny i czy nie próbuje czegoś przed nami ukryć.

6. Kradzione auto? Jak to?

To może Cię niestety spotkać, gdy nie sprawdzisz rejestru pojazdów kradzionych na Komendzie Policji. Jeżeli tego nie zrobisz, a okaże się, że auto było kradzione, nie będziesz mógł nim jeździć i dodatkowo nabawisz się sporych nieprzyjemności, a nawet mogą oskarżyć Cię o paserstwo. Mało kto sprawdza kupowane auto pod tym kątem i jest to duży błąd, gdyż ta niewiedza może Cię sporo kosztować. Warto także sprawdzić czy auto nie ma współwłaścicieli ani nie ciążą na nim żadne zobowiązania korzystając z Centralnej Informacji o Zastawach Rejestrowych.

7. Przebieg auta

Samochód jest to po by nim jeździć, skąd więc niektóre samochody mają tak mały przebieg? Owszem, zdarza się, że właściciel samochodu jeździł nim tylko do sklepu oddalanego o kilkadziesiąt metrów, ale to niezwykle rzadka przypadłość. Ponad połowa kupujących zwraca uwagę na mały przebieg, a nie do końca to słuszne, gdyż tutaj oszustwa zdarzają się najczęściej – przekręcenie licznika to bułka z masłem dla każdego sprzedawcy. Zapamiętaj, że prywatny właściciel przez rok przejedzie średnio 15 – 20 km., a pojazdy firmowe ponad 100 km, dlatego jeśli liczniki pokazuje inaczej, coś tu na pewno nie gra.

8. Nie wiesz co to numer VIN? - czas to zmienić!

Sprawdzeniem numeru VIN powinna zainteresować się każda z osób, która dokonuje zakupu używanego samochodu. Vehicle Identification Number zapisany jest w dowodzie rejestracyjnym i najczęściej na tabliczce znamionowej auta. Zawiera wiele ważnych informacji: markę, typ, rok produkcji a także model i przebieg, a nawet liczbę wypadków oraz napraw serwisowych. Ta cała historia auta ukryta jest w 17 znakach. Dziwne zatem, że połowa osób nie sprawdza VIN przed zakupem auta. Agencji Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego i Nadzoru Transportu posiada takie informacje zarejestrowane w swojej bazie.

Na pewno możesz sprawdzić numer VIN w dowodzie rejestracyjnym. Co do miejsca w aucie, musisz się trochę bardziej postarać. Czasami jest umieszczony na tabliczce znamionowej, czasami na komorze silnika lub w podłodze samochodu, sprawdź także na belce przed przednią szybą, w głębi bagażnika lub na brzegu przedniej szyby. Właściciel nie tak łatwo pozbędzie się numeru VIN, gdyż zazwyczaj widnieje on na jednym z trwałych elementów pojazdu.

9. To od kogo kupujemy auto jest równie ważne

Kupując auto w komisie również musimy być czujni. Przede wszystkim sprawdźmy czy komis bądź inna firma zajmująca się handlem samochodami działa legalnie. Takie dane otrzymasz w Krajowym Rejestrze Sądowym. Nie zaszkodzą także odwiedziny forów w Internecie. Często fora internetowe kryją mnóstwo cennych informacji na temat kontrahenta.

Porównaj usługi / Ceny
Porównaj rodzaje inspekcji lub skompletuj niestandardowe zamówienie
Diagnostyka komputerowa
Diagnostyka komputerowa pozwala sprawdzić stan wszystkich systemów znajdujących się w samochodzie
Przydatne informacje
Kupno używanego auta to poważna decyzja, ponieważ samochód będzie Ci służył przez kilka lat
Regulamin
Regulamin świadczenia usług związanych z inspekcją pojazdów mechanicznych.

Warto wiedzieć